Mi a baj a gyermekkel?

Milyen jelei lehetnek a gyermekkori halláscsökkenésnek?
Audiológusként eltöltött hosszú szakmai pályafutásom alatt gyakran tapasztaltam, hogy a nagyszülők figyeltek fel arra, hogy az unokájukkal "valami nincs rendjén". Nem azt mondták, hogy nem jól hall a kisgyermek, hanem arra panaszkodtak, hogy nehezen kezelhető, figyelmetlen, nem tud mondókákat megtanulni, majd az óvodában rásütötték a viselkedési zavaros bélyeget. Ilyen tünetek mögött gyakori a kis/közepes mértékű halláscsökkenés jelenléte és mivel sok családban a dolgozó szülők helyett a nagyszülők vannak a kisgyermekkel, ezért a tüneteket gyakran ők észlelik.
Milyen következményei lehetnek az idejében nem kezelt halláscsökkenésnek?
A gyermekkorban jelentkező un. szenzorineurális (felfogásos) jellegű halláscsökkenések végig kísérik az egyént egész élete folyamán, legyen a halláscsökkenés veleszületett vagy szerzett. Minden ezer gyermekből 1 bizonyosan olyan mértékű halláscsökkenéssel jön a világra, amely elegendően nagy ahhoz, hogy a beszéd és nyelv kifejlődésének gátja legyen. Az intenzív osztályra kerülő újszülöttek közül minden 50-ből 1-2 észrevehető halláscsökkenéstől szenved. A fülbetegségekkel járó vezetéses halláscsökkenések felismerése sokkal kézenfekvőbb, a hallás csökkenése az esetek nagy százalékában rendeződik az alapbetegség gyógyulásával. Jól kimutatott és dokumentált, hogy a maradandó halláscsökkenések - még a kis/ közepes fokúak is - a gyermek szellemi és lelki fejlődését negatívan befolyásolják, nem is szólva a nyelv és a beszéd fejlődésének akadályoztatásáról.
Milyen megoldást lehet találni a panaszokra?
A tudomány mai állása szerint a fent említett halláscsökkenés nem gyógyítható, de hallókészülékkel teljesen kompenzálható. A Signia széles hallókészülék választékot ajánl a gyermekek halláscsökkenésének korrekciójára is.